• החבר׳ה מאיכילוב

סימולציות פיקודיות- המצפן הערכי

עודכן ב: לפני יומיים

בנוסף ובמקביל לשנותיי הרבות בתיאטרון פלייבק החבר׳ה מאיכילוב, שירתתי בצה"ל במסגרות מגוונות וסיימתי שירות בדרגת אלוף משנה. מניסיון רב שנים, כמפקד שהוביל את אנשיו בשדה ובמטה למדתי כי מנהיגות ופיקוד בסביבה משתנה ומורכבת הינה אומנות הדורשת אימון ותרגול , קשב לעצמי ולאחר, מודעות ואמפתיה. השילוב בין עולמות תוכן שונים תוך כדי התנסות ושימוש בסימולציות פיקודיות במהלך השירות, היוו עבורי ועבור פקודיי כלי אפקטיבי לפיתוח המצפן המקצועי, האנושי והערכי.


אז מה על הפרק?

על הדרג הפיקודי בצה"ל מוטלת האחריות להוביל את הפקודים בסיטואציות אנושיות, ארגוניות ומבצעיות מורכבות, לרוב תחת לחץ ואילוצים רבים ולעיתים תחת אש וסיכון חיי אדם. בכולנו קיים ניצוץ - כיחידים וכקבוצה. המפקד, המנהיג והמוביל, בעל המודעות העצמית והסביבתית הגבוהה, בעל יחסי אנוש ויכולת תקשורת רב ערוצית, הינו בגדר אומן שבידו האנרגיה להצית את הניצוץ ולהפוך אותו לאנרגיה מתפרצת.


מהן סימולציות פיקודיות?

סימולציות פיקודיות הן כלי איכותי המאפשר תרגול והכשרה של מפקדים וסגלים להתמודדות עם מצבים מורכבים באווירה בטוחה.

סימולציות פיקודיות מתמקדות באתגרים בתחום הפיקוד, המנהיגות, הניהול והובלת אנשים וצוותים. סוגיות של חינוך לערכים, תקשורת בין אישית, עבודת צוות, התמודדות עם מצבים מורכבים והתנהגויות של כפיפים מכל מגוון האוכלוסיות – חיילי חובה, נגדים, אזרחים עובדי צה"ל וכו', הינן בליבת העשייה הפיקודית.

באותו האופן שבו פלוגה תבצע אימון "יבש" לפני אימון "רטוב", בכדי שיהיה ניתן ללמוד מטעויות ומהצלחות, להפיק לקחים ולהשתפר, כך גם כלי הסימולציה. העבודה שלנו מבוססת על ההנחה של תבנית חשיבה מתפתחת - תפיסה המבוססת על התובנה שכישרון הוא לא נתון קבוע, וכל יכולת ניתן לפתח לדרגת אומנות על ידי התנסות המאפשרת למידה מטעויות, למידה מהצלחות, תרגול ואימון.

רוצים לשמוע עוד פרטים על סימולציות פיקודיות? צרו איתנו קשר כאן


שלושה יתרונות בעבודת סימולציות עם שחקנים

שחקני תיאטרון פלייבק החבר׳ה מאיכילוב מיומנים בהקשבה עמוקה, ועבודת אלתור אותנטית ומחויבים לצמיחה של המפקדים שלך. כספק מורשה של משרד הבטחון אנחנו עומדים לרשות פיתוח הדרג הפיקודי בצה"ל.

הנה שלושה יתרונות מרכזיים בתרגול סימולציות פיקודיות-

1- כשאנחנו משחקים - אנחנו פועלים. הפעולה הופכת לחוויית למידה אפקטיבית על ידי תרגול פרטני ומעמיק של מגוון רחב של סיטואציות המותאמות לשגרה הצבאית של היחידה ולאתגרים העומדים בפני המפקד.

2- המפקדים מתנסים בסימולציה לעיני הקבוצה, כך שהלמידה אפקטיבית הן למתרגל והן למתבוננים בסיטואציה, החוויות, הרגשות וההתרחשות חוזרת כמשוב משמעותי לכלל המשתתפים.

3- השחקנים שלנו מיומנים במשחק אותנטי ומחויבים למטרה של למידה וצמיחה מקצועית של המתרגלים. בתום הסימולציה הם משתפים במשוב ממוקד כנה ובונה המסייע ללמידה פרטנית וקבוצתית.

מרתק לראות את ההתפתחות של המפקדים והמפקדות מסימולציה לסימולציה, את היכולת שלהם להשתנות, ללמוד מטעויות ולתקן, להעצים את האמפתיה, את המודעות העצמית ולהגביר את היכולת המנהיגותית. כאשר המצפן המקצועי, האנושי והערכי של המפקד מכוון, היחידים והיחידה מתפתחים, צומחים ומתאימים את עצמם לאתגרי המחר.
הכותב- אלכס מלייב-


שחקן ויו״ר ועד מנהל תיאטרון פלייבק החבר'ה מאיכילוב


אל״מ במילרוצים לשמוע עוד פרטים על סימולציות פיקודיות? צרו איתנו קשר כאן

כל הדרכים ליצור איתנו קשר

שלחו לנו מייל תיאטרון פלייבק החבר׳ה מאיכילוב
התקשרו אלינו תיאטרון פלייבק החבר׳ה מאיכילוב
צרו קשר עם תיאטרון פלייבק החבר׳ה מאיכילוב

@  תיאטרון פלייבק החבר׳ה מאיכילוב ע״ר 2003-2021

  • החבר׳ה מאיכילוב בפייסבוק
  • החבר׳ה מאיכילוב ביוטיוב